wplivechat - en to pt translation catalogue (406 entries)

en: Advanced Chat Box Control
pt: Controle avançado da caixa de chat

en: Incoming chat from %s (%s) on %s
pt: Recebendo chat de %s (%s) em %s

en: %s (%s) wants to chat with you. <br /><br />Log in: %s
pt: %s (%s) quer conversar com você. <br /><br />Log in: %s

en: How long it takes for your chat window to pop up
pt: Quanto tempo demora para aparecer a janela de chat

en: Alert me via email as soon as someone wants to chat (while online only)
pt: Alertar-me via e-mail quando alguém quiser conversar (apenas enquanto online)

en: The <strong>%s</strong> extension is not compatibile with the <strong>Pro version</strong> of WP Live Chat Support. <a href='%s' title='%s' target='_BLANK'>Click here for important information about this change.</a>
pt: A extensão <strong>%s</strong> não é compatível com a versão Pro de WP Live Chat Support. <a href='%s' title='%s' target='_BLANK'>Clique aqui para informações importantes sobre esta mudança</a>

en: Choose When Online
pt: Escolher quando online

en: Checking this will allow you to change your status to Online or Offline on the Live Chat page.
pt: Marcando essa opção irá permitir que você altere quando estiver Online ou Offline na página do Live Chat

en: Cloud Server
pt: Servidor na nuvem

en: Chat functionality has been paused.
pt: Funcionalidade do chat foi pausada

en: Please enter your verified API key in the <a href="admin.php?page=wplivechat-menu-api-keys-page">API Keys page</a> to activate the cloud based functionality.
pt: Por favor insira sua chave de API verificada na <a href="admin.php?page=wplivechat-menu-api-keys-page">página de chaves API</a> para ativar a funcionalidade de nuvem.

en: You are currently using our <strong>cloud server</strong> to handle your chat requests and live chat sessions.<br /><br />To disable this, please deactivate the WP Live Chat Support - Cloud Server plugin.
pt: Você está usando nosso <strong>Servidor em nuvem</strong> para manusear as sessões de chat<br /><br />Para desabilitar isso, por favor desative o plugin WP Live Chat Support - Cloud Server.

en: Encryption
pt: Criptografia

en: Chat Encryption
pt: Criptografia do chat

en: Enable Encryption
pt: Habilitar criptografia

en: All messages will be encrypted when being sent to and from the user and agent.
pt: Todas as mensagens entre usuário e atendentes serão encriptadas.

en: Please note: Chat messages will only be encrypted and decreypted if you have inserted your WP Live Chat Support - Encryption API Key on the <a href="admin.php?page=wplivechat-menu-api-keys-page">API Keys page</a>.
pt: Observação: As mensagens só serão encriptadas se você inseriu uma chave de API válida.

en: Once enabled, all messages sent will be encrypted. This cannot be undone.
pt: Uma vez habilitado, todas as mensagens serão encriptadas.

en: Include Exclude Pages
pt: Incluir Excluir páginas

en: Initiate Chats
pt: Iniciar Chats

en: Mobile and Desktop App
pt: App mobile e desktop

en: Mobile and Desktop App Settings
pt: Configurações de app mobile e desktop

en: Enable mobile and desktop app
pt: Habilitar app mobile e desktop

en: You are not a chat agent. Please make yourself a chat agent before trying to chat to visitors
pt: Você não é um atendente do chat. Por favor, torne-se um atendente antes de usar o chat.

en: This chat has already been answered by another agent.
pt: Este chat já foi atendido por outro atendente.

en: Agent(s) online
pt: Atendente(s) online.

en: Remove
pt: Remover

en: Add New Agent
pt: Adicionar novo atendente

en: Administrator
pt: Administrador

en: Author
pt: Autor

en: Add Agent
pt: Adicionar atendente

en: Should you wish to add a user that has a role less than 'Author', please go to the <a href='./users.php'>Users</a> page, select the relevant user, click Edit and scroll to the bottom of the page and enable the 'Chat Agent' checkbox.
pt: Para adicionar um usuário com qualquer permissão, por favor va para a <a href='./users.php'>página de usuários</a>, selecione o usuário que deseja, clique em editar e habilite a opção 'Atendente do Chat'.

en: Guest
pt: Convidado

en: Open Chat
pt: Abrir chat

en: New
pt: Novo

en: Returning
pt: Retornando

en: Contributor
pt: Contribuidor

en: Subscriber
pt: Inscrito

en: From
pt: De

en: Timestamp
pt: Data e hora

en: Origin
pt: Origem

en: user
pt: usuário

en: agent
pt: atendente

en: Please enter a valid API key on the 'Live Chat' -> 'Settings' page. Failing to do this will result in you no longer receiving updates for this plugin.
pt: Por favor insira uma chave de API válida para receber novas atualizações do plugin.

en: You can obtain a copy of your API key
pt: Você pode obter uma cópia de sua chave API

en: here
pt: aqui

en: An account has been created for you while purchasing the plugin. If you have lost your password, please reset it
pt: Uma conta foi criada para você ao comprar o plugin. Se você perdeu a senha, por favor redefina a mesma.

en: If you feel you are getting this message in error, please try refreshing the page.
pt: Se você acha que receber essa mensagem é um erro, tente recarregar a página.

en: Chat Experience Ratings
pt: Avaliações da experiência do chat

en: Find out more.
pt: Saiba mais

en: Use our server to host your chat server.
pt: Use novvo server para hospedar seu chat.

en: API Key
pt: Chave API

en: This API key is
pt: Está chave API é

en: valid
pt: válida

en: invalid
pt: inválida

en: A valid API key means that you will be able to get the latest version of the plugin as and when it is released, as well as get access to support should you require it.
pt: Uma chave de API válida significa que você será capaz de atualizar o plugin para as novas versões assim que disponíveis. Também poderá acessar o suporte sempre que precisar.

en: Play a sound when a new message is received
pt: Tocar um som quando receber uma mensagem

en: Disable this to mute the sound that is played when a new chat message is received
pt: Desabilite esta opção para mutar o som que é tocado quando uma mensagem for recebida

en: Email address where offline messages are delivered to. Use comma separated email addresses to send to more than one email address
pt: Endereço de e-mail que as mensagens offline serão entregues. Separe os e-mails com vírgula para receber em mais de um e-mail.

en: I'm using a localization plugin
pt: Estou usando um plugin de localização

en: documentation
pt: documentação

en: You will only be able to edit the strings shown in the chat window of the code now. <br/> This has been done to accommodate as many localization plugins as possible. <br/> For more information on how to change these strings, please consult the
pt: Você só será capaz de editar as strings mostradas na janela de chat agora. <br/> Isso foi feito para acomodar a maior quantidade de plugins de localização possível. <br/> Para mais informações sobre como mudar essas strings, por favor consulte o

en: Blocking a user's IP Address here will hide the chat window from them, preventing them from chatting with you. Each IP Address must be on a new line
pt: Bloquear o IP de um usuário irá esconder a janela de chat para ele, prevenindo que inicie uma conversa com você. Cada IP deverá estar em uma nova linha

en: are only available in the WP Live Chat Support Chat Experience Ratings add-on
pt: está disponível apenas no plugin WP Live Chat Support Chat Experience Ratings

en: Rating Unavailable
pt: Avaliação indisponível

en: Download Chat History
pt: Baixar histórico do chat

en: Minimize Chat Window
pt: Minimizar janela do chat

en: Visitors online
pt: Visitantes online

en: Visitor
pt: Visitante

en: Time
pt: Tempo

en: Type
pt: Tipo

en: Supplimentary Plugins
pt: Plugin adicionais

en: Get this extension
pt: Obter esta extensão

en: Extensions
pt: Extensões

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Support
pt: Suporte

en: Version 6
pt: Versão 6

en: The most popular live chat plugin!
pt: O plugin de chat mais popular!

en: API Keys
pt: Chaves API

en: Premium Extension API Keys
pt: Chaves de API de extensão premium

en: To find and manage your premium API keys, please visit your <a target='_BLANK' href='http://wp-livechat.com/my-account/'>my account</a> page.
pt: Para achar e manusear suas chaves API premium, por favor visite a página de <a target='_BLANK' href='http://wp-livechat.com/my-account/'>sua conta</a> page.

en: Start chat
pt: Iniciar chat

en: Connecting. Please be patient.
pt: Conectando, seja paciente.

en: New chat received
pt: Nova mensagem recebida

en: A new chat has been received. Please go the 'Live Chat' page to accept the chat
pt: Uma nova mensagem foi recebida. Vá para a página do Live Chat para aceitar.

en: Version 5.0.1
pt: Versão 5.0.1

en: to ensure everything is working correctly.
pt: Para garantir que tudo esteja funcionando corretamente.

en: Congratulations
pt: Parabéns

en: You are now accepting live chat requests on your site.
pt: Você agora está aceitando chat online em seu site.

en: The live chat box has automatically been enabled on your website.
pt: A caixa de chat foi automaticamente habilitada em seu site.

en: Chat notifications will start appearing once visitors send a request.
pt: Notificações de chat irão começar a aparecer quando visitantes enviarem uma mensagem.

en: You may <a href='?page=wplivechat-menu-settings' target='_BLANK'>modify your chat box settings here.
pt: Você pode <a href='?page=wplivechat-menu-settings' target='_BLANK'> modificar as configurações da caixa de chat aqui</a>

en: Experiencing issues?
pt: Encontrou problemas?

en: Visit our troubleshooting section.
pt: Visite nossa página de solução de problemas.

en: Hide
pt: Esconder

en: With the <strong>Initiate Chats</strong> Extension for WP Live Chat Support, you can
pt: Com a extensão Initiate Chats, você pode

en: initiate chats
pt: iniciar chats

en: Buy the Initiate Chats Extension now.
pt: Comprar a extensão Initiate Chats agora.

en: Chat Dashboard
pt: Painel do Chat

en: Get more add-ons
pt: Obter mais extensões

en: The chat has been ended
pt: O chat foi habilitado

en: Suggested Plugins
pt: Plugins sugeridos

en: The easiest to use Help Desk & Support Ticket plugin. Create a support help desk quickly and easily with Sola Support Tickets.
pt: O mais fácil plugin de Help Desk & Suporte. Crie um help desk rápido e fácil com Sola Support Tickets.

en: Get this Plugin
pt: Obter esse plugin

en: Create and send newsletters, automatic post notifications and autoresponders that are modern and beautiful with Nifty Newsletters.
pt: Crie e envie newsletters, notificação automática de post e mais com Nifty Newsletters.

en: Price:
pt: Preço:

en: All
pt: Todos

en: Free
pt: Gratuito

en: Paid
pt: Pago

en: For:
pt: Para:

en: Both
pt: ambos

en: Free version
pt: Versão Free

en: Pro version
pt: Versão Pro

en: Already installed
pt: Já instalado

en: Documentation
pt: Documentação

en: Getting started? Read through some of these articles to help you along your way.
pt: Iniciando agora? Leia alguns desses artigos para lhe ajudar.

en: Documentation:
pt: Documentação:

en: Minimum System Requirements
pt: Requisitos do sistema

en: Do I have to be logged into the dashboard to chat with visitors?
pt: Preciso estar logado no painel para conversar com visitantes?

en: What are Quick Responses?
pt: O que são respostas rápidas?

en: Can I use this plugin on my multi-site?
pt: Posso usar esse plugin em meu multi-site?

en: How do I disable APC Object Cache?
pt: Como desabilito o cache do objeto apC?

en: Do you have a mobile app?
pt: Você tem o app mobile?

en: How do I check for JavaScript errors on my site?
pt: Como verifico erros de JavaScript em meu site?

en: Troubleshooting
pt: Solução de problemas

en: WP Live Chat Support  has a diverse and wide range of features which may, from time to time, run into conflicts with the thousands of themes and other plugins on the market.
pt: WP Live Chat Support tem uma vasta quantidade de recursos que podem, as vezes, conflitar com os milhares de temas e plugins no mercado.

en: Common issues:
pt: Problemas comuns:

en: The chat box doesnt show up
pt: A janela do chat não aparece

en: The chat window disappears when I logout or go offline
pt: O chat desaparece quando faço logout ou fico offline

en: Messages only show when I refresh the chat window
pt: Mensagens só aparecem quando recarrego a janela do chat

en: I'm not getting any notifications of a new chat
pt: Não estou recebendo notificações de novo chat

en: The chat window never goes offline
pt: A janela de chat nunca fica offline

en: Still need help? Use one of these links below.
pt: Ainda precisa de ajuda? Use um dos links abaixo.

en: Support forum
pt: Fórum de suporte

en: Contact us
pt: Contate-nos

en: With the <strong>Initiate Chats Extension</strong> of WP Live Chat Support, you can
pt: Com o plugin <strong>Initiate Chats Extension</strong>, você pode

en: Buy the Initiate Chats Extension now (once off payment).
pt: Compre o plugin <strong>Initiate Chats Extension</strong> agora. (pagamento único)

en: Multiple Chats
pt: Multiplos Chats

en: accept and handle multiple chats.
pt: aceitar e manter multiplos chats.

en: Add unlimited agents
pt: Adicionar atendentes ilimitados

en:  with the <strong>Mutliple Agents Extension</strong> of WP Live Chat Support
pt: com a extensão <strong>Mutliple Agents Extension</strong>

en: (once off payment).
pt: (pagamento único)

en: Thank you for using <a href="%1$s" target="_blank">WP Live Chat Support</a>! Please <a href="%2$s" target="_blank">rate us</a> on <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>
pt: Obrigado por usar <a href="%1$s" target="_blank">WP Live Chat Support</a>! Por favor <a href="%2$s" target="_blank">avalie-nos</a> em <a href="%2$s" target="_blank">WordPress.org</a>

en: WP Live Chat Support is a product of
pt: WP Live Chat Support é um produto de

en: Add as many agents as you need with the
pt: Adicione quantos atendentes você precisa com a

en: Multiple Agents Extension.
pt: extensão Multiple Agents

en: Verify
pt: Verificar

en: Valid
pt: Válido

en: Manage this extension
pt: Gerenciar esta extensão

en: Invalid
pt: Inválido

en: Linked Domains
pt: Domínios linkados

en: Initiate a chat with any visitor at any time.
pt: Iniciar chat com qualquer visitante a qualquer hora.

en: Mobile & Desktop App
pt: App Mobile e Desktop

en: Answer chats directly from your mobile phone or dekstop with our mobile app and desktop client
pt: Responda chats diretamente de seu smartphone ou computador com nosso client mobile e desktop

en: Reduce the resources required by your server - use our cloud server to host your chats.
pt: Reduza os recursos necessários por seu servidor - use nosso server em nuvem para hospedar seus chats.

en: Add your company logo, avatar and name to the chat box and add more advanced features.
pt: Adicione o logo de sua empresa, avatar e nome para a janela de chat e mais funcionalidades avançadas.

en: Include and Exclude Pages
pt: Incluir e excluir páginas

en: Control where the chat box is displayed on your website. Choose which pages to include and/or exclude.
pt: Controle onde a janela de chat será exibida em seu site. Escolha quais páginas terão ou não o chat.

en: Relevant Extensions
pt: Extensões relevantes

en: Your API Key is Invalid. You are not eligible for future updates. Please enter your API key <a href="admin.php?page=wplivechat-menu-api-keys-page">here</a>.
pt: Sua chave API é inválida. Você não está apto para updates futuros.

en: Name
pt: Nome

en: Picture
pt: Foto

en: Upload Image
pt: Enviar Imagem

en: Remove Image
pt: Remover imagem

en: Recomended Size 40px x 40px
pt: Tamanho recomendado 40px x 40px

en: Upload Logo
pt: Enviar Imagem

en: Remove Logo
pt: Remover logo

en: Recomended Size 250px x 40px
pt: Tamanho recomendado 250px x 40px

en: Chat delay (seconds)
pt: Delay do chat (segundos)

en: Chat notifications
pt: Notificações do chat

en: You are currently accepting chats
pt: Você está aceitando chats no momento

en: You are not accepting chats
pt: Você não está aceitando chats

en: Choose when I want to be online
pt: Escolher quando eu quero aparecer online

en: Include chat window on the following pages:
pt: Adicionar a janela de chat nas seguintes páginas:

en: Show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
pt: Mostrar a janela de chat nas seguintes páginas. Deixe em branco para mostrar em todas. (Coloque o ID das páginas separados por vírgula)

en: Exclude chat window on the following pages:
pt: Excluir a janela de chat das seguintes páginas:

en: Do not show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
pt: Não mostrar a janela de chat das seguintes páginas. Deixe em branco para mostrar em todas. (Coloque o ID das páginas separados por vírgula)

en: Initiate Chat
pt: Iniciar Chat

en: Attempting to open the chat window... Please be patient.
pt: Conectando a um atendente. Por favor, seja paciente.

en: Multiple Agents
pt: Múltiplos Atendentes

en: Chat Agent
pt: Atendente do Chat

en: Make this user a chat agent
pt: Tenha certeza que este usuário é atendente de chat

en: Your user role does not allow you to make yourself a chat agent.
pt: Suas permissões de usuário não lhe permitem fazer de você mesmo um atendente do chat.

en: Please contact the administrator of this website to change this.
pt: Por favor entre em contato com o administrador do site para mudar isso

en: Chat Agent Online
pt: Atendente online

en: Chat Agents Online
pt: Atendentes Online

en: Current Users that are Chat Agents
pt: Atuais usuários que são atendente do chat

en: Select
pt: Selecionar

en: If there are no chat agents online, the chat will show as offline
pt: Se não houver atendentes online, o chat será mostrado como offline

en: Admin has closed and ended the chat
pt: Administrador fechou e encerrou o bate-papo

en: There is No Answer. Please Try Again Later
pt: Não há resposta. Tente novamente mais tarde

en: IP Address not recorded
pt: Endereço IP não gravado

en: Whois for
pt: Whois para

en: Accept Chat
pt: Aceitar Chat

en: Incoming Chat
pt: Entrada de chat

en: You have an incoming chat.
pt: Você tem uma entrada de chat

en: Chat Active
pt: Ativo

en: This chat is active
pt: Este chat está ativo

en: You must be a chat agent to initiate chats
pt: Você precisa ser um atendente do chat para iniciar chats

en: Visitors on site
pt: Visitantes no site

en: Site Info
pt: Informação do site

en: Chat initiated on:
pt: Notificações do chat

en: Advanced Info
pt: Informação avançada

en: Browser:
pt: Navegador:

en: IP Address:
pt: Endereço de Email

en: No visitors on-line at the moment
pt: Não há sessões de bate-papo disponíveis no momento

en: No chat sessions available at the moment
pt: Não há sessões de bate-papo disponíveis no momento

en: Active Chats
pt: Live Chat

en: You must be a chat agent to answer chats
pt: Você precisa ser um atendente do chat para responder chats

en: Open Chat Window
pt: Abrir Janela do Chat

en: Chat has been answered by another agent
pt: Chat foi respondido por outro atendente

en: Chat answered by another agent
pt: Chat respondido por outro atendente

en: WP Live Chat Support - Offline Message from
pt: WP Live Chat Support Feedback

en: Name
pt: Nome

en: Message
pt: Mensagem

en: Via WP Live Chat Support
pt: WP Live Chat Support Feedback

en: Alert: Someone wants to chat with you on
pt: Alerta: Alguém quer conversar com você no

en: Someone wants to chat with you on your website
pt: Alguém quer conversar com você no seu site

en: Log in
pt: Log In

en: Date
pt: Data

en: You have not received any offline messages.
pt: Você não recebeu nenhuma mensagem offline

en: WP Live Chat Support Settings
pt: Configurações do WP Live Chat Support

en: Dear Pro User
pt: Caro Pro User

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

en: Offline Messages
pt: Mensagens Offline

en: Styling
pt: Estilos

en: Chat Agents
pt: Atendentes

en: Blocked Visitors
pt: Visitantes bloqueados

en: Main Settings
pt: Configurações Principais

en: Chat enabled
pt: Chat ativo

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Hide Chat
pt: Esconder Chat

en: Hides chat for 24hrs when user clicks X
pt: Ocultar bate-papo por 24 horas quando o usuário clicar no X

en: Require Name And Email
pt: Obrigar Nome e E-mail

en: Users will have to enter their Name and Email Address when starting a chat
pt: Os usuários terão que entrar com o Nome e E-mail quando iniciarem um chat.

en: Input Field Replacement Text
pt: Substituição de texto do campo de entrada

en: This is the text that will show in place of the Name And Email fields
pt: Este texto será mostrado nos campos de Nome e E-mail

en: Use Logged In User Details
pt: Usar detalhes do usuário logado

en: A user's Name and Email Address will be used by default if they are logged in.
pt: O Nome e E-mail do usuário logado serão usado como padrão.

en: Enable On Mobile Devices
pt: Habilitar em dispositivos móveis

en: Disabling this will mean that the Chat Box will not be displayed on mobile devices. (Smartphones and Tablets)
pt: Desabilitar essa opção quer dizer que a caixa do Chat não será exibida em dispositivos móveis. (Smartphones e Tablets)

en: Record a visitor's IP Address
pt: Gravar o endereço IP do visitante

en: Disable this to enable anonymity for your visitors
pt: Desabilite essa opção para que os visitantes fiquem anônimos

en: Allow any user to make themselves a chat agent
pt: Permitir que qualquer usuário torne-se um atendente do chat

en: Checking this will allow any of your users to make themselves a chat agent when editing their profile.
pt: Marcar essa opção permitirá que qualquer usuário torne-se um atendente do chat quando estiver editando seu perfil.

en: Chat Window Settings
pt: Configurações da Janela do Chat

en: Chat box alignment
pt: Caixa de alinhamento do chat

en: Bottom left
pt: Inferior à esquerda

en: Bottom right
pt: Inferior à direita

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Expand the chat box automatically (prompts the user to enter their name and email address).
pt: Expanda a caixa de bate-papo automaticamente (solicita ao usuário que digite seu nome e endereço de e-mail).

en: Display name and avatar in chat
pt: Mostrar nome e avatar no chat

en: Display the agent and user name above each message in the chat window.
pt: Mostra a imagem e o nome do atendente em cada mensagem na janela de chat.

en: Only show the chat window to users that are logged in
pt: Mostrar janela de chat apenas para usuários logados

en: By checking this, only users that are logged in will be able to chat with you.
pt: Marcando essa opção, apenas usuários logados poderão iniciar um chat com você.

en: Do not allow users to send offline messages
pt: Não permitir que usuários enviem mensagens offline

en: The chat window will be hidden when it is offline. Users will not be able to send offline messages to you
pt: A janela de chat ficará invisível quando estiver offline. Usuários não poderão mandar mensagens offline para você.

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Sending Method
pt: Método de envio

en: Host
pt: Servidor

en: Port
pt: Porta

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Password
pt: Senha

en: Offline Chat Box Title
pt: Texto offline

en: Offline Text Fields
pt: Texto offline

en: Choose a theme
pt: Escolha um tema

en: Theme 1
pt: Tema 1

en: Theme 2
pt: Tema 2

en: Theme 3
pt: Tema 3

en: Theme 4
pt: Tema 4

en: Theme 5
pt: Tema 5

en: Theme 6
pt: Tema 6

en: Custom. Enter Colour Values Below
pt: Personalizado, escolha as cores abaixo.

en: Chat box fill color
pt: Preenchimento de cor do Chat box

en: Chat box font color
pt: Cor da fonte do Chat Box

en: First Section Text
pt: Texto da primeira seção

en: Intro Text
pt: Texto de introdução

en: Second Section Text
pt: Texto da segunda seção

en: Reactivate Chat Section Text
pt: Reativar seção de texto do chat

en: User chat welcome
pt: Usuário bem vindo ao chat

en: Other text
pt: Outro

en: This text is shown above the user chat input field
pt: Este texto é exibido a cima do campo de texto do usuário

en: You are using an outdated version of WP Live Chat Support Basic. Please update your plugin to allow for animations to function
pt: Você está usando uma versão desatualizada do <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>. Por favor

en: Choose an animation
pt: Escolha uma animação

en: Slide Up
pt: Deslizar para cima

en: Slide From The Side
pt: Deslizar do lado

en: Fade In
pt: Desvanecer

en: No Animation
pt: Sem animação

en: Blocked Visitors - Based on IP Address
pt: Visitantes bloqueados - Baseado no endereço IP

en: Enter each IP Address you would like to block on a new line
pt: Insira cada Endereço IP que gostaria de bloquear em uma nova linha

en: Save Settings
pt: Salvar Configurações

en: Dear User
pt: Caro Pro User

en: You are using an outdated version of WP Live Chat Support Basic. Please
pt: Você está usando uma versão desatualizada do <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>. Por favor

en: update to at least version
pt: atualizar para a versão mais recente

en: to ensure all functionality is in working order
pt: para garantir que todas as funcionalidades permaneçam em funcionamento

en: You're live chat box on your website has been temporarily disabled until the basic plugin has been updated. This is to ensure a smooth and hassle-free user experience for both yourself and your visitors.
pt: O Chat Box foi temporariamente desativado até que o plug-in Pro seja atualizado. Isso é necessário para garantir uma experiência de usuário agradável e sem complicações, tanto para você quanto para seus visitantes.

en: You can update your plugin <a href='./update-core.php'>here</a> or <a href='./plugins.php'>here</a>.
pt: Você pode atualizar o seu plugin <a href='./update-core.php'>aqui</a>, <a href='./plugins.php'>aqui</a> ou <a href='http://wp-livechat.com/get-updated-version/' target='_BLANK'>aqui</a>.

en: If you are having difficulty updating the plugin, please contact
pt: Se você está tendo dificuldade em atualizar o plugin, por favor entre em contato

en: WP Live Chat Support Pro requires WP Live Chat Support to function. You can download the latest copy from
pt: WP Live Chat Pro requer WP Live Chat Support para funcionar, você pode baixar a última versão em

en: Questions?
pt: Dúvidas?

en: Chat with us
pt: Converse conosco

en: Start live chat
pt: Iniciar Chat

en: Start Chat
pt: Iniciar Chat

en: Connecting. Please be patient...
pt: Conectando a um atendente. Por favor, seja paciente.

en: Reactivating your previous chat...
pt: Reativando seu chat anterior...

en: Chat offline. Leave a message
pt: Chat offline. Deixe uma mensagem

en: Hello. Please input your details so that I may help you.
pt: Olá, insira seus dados para que eu possa lhe ajudar.

en: We are currently offline. Please leave a message and we'll get back to you shortly.
pt: Nós estamos offline no momento. Por favor deixe uma mensagem e nós entraremos em contato em breve.

en: Sending message...
pt: Enviando mensagem...

en: Thank you for your message. We will be in contact soon.
pt: Obrigado pelo seu feedback. Nós entraremos em contato em breve

en: Press ENTER to send your message
pt: Pressione ENTER para enviar sua mensagem

en: Welcome. How may I help you?
pt: Bem vindo, como posso lhe ajudar?

en: Delete History
pt: Histórico

en: Action
pt: Ação

en: No chats available at the moment
pt: Não há sessões de bate-papo disponíveis no momento

en: View Chat History
pt: Histórico do WP Live Chat

en: Please click 'Start Chat' to initiate a chat with an agent
pt: Por favor clique em 'Iniciar Chat' para iniciar uma conversa com um atendente

en: Close Chat Window
pt: Abrir Janela do Chat

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Send
pt: Enviar

en: Your settings have been saved.
pt: Suas configurações foram salvas.

en: Chat sessions
pt: Delay do chat (segundos)

en: Please note: This window must be open in order to receive new chat notifications.
pt: Observe: Essa janela deve estar aberta para receber notificações de novo chat.

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: End chat
pt: Encerrar Chat

en: This chat has already been answered. Please close the chat window
pt: Este chat já foi respondido. Por favor, feiche essa janela de chat

en: User has opened the chat window
pt: Usuário abriu a janela de bate-papo

en: User has minimized the chat window
pt: Usuário minimizou a janela de bate-papo

en: User has maximized the chat window
pt: Usuário maximizou a janela de bate-papo

en: User has closed and ended the chat
pt: Usuário fechou e encerrou o bate-papo

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.</p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Try again</a>
pt: Um erro HTTP inesperado ocorreu durante a requisição a API. Tente novamente

en: An unknown error occurred
pt: Um erro desconhecido ocorreu

en: Pro add-on
pt: Versão Pro

en: Settings
pt: Configurações

en: Quick Responses
pt: Respostas rápidas

en: History
pt: Histórico

en: Missed Chats
pt: Esconder Chat

en: Error Log
pt: Log de erros

en: Quick Response
pt: Resposta rápida

en: New Quick Response
pt: Nova resposta rápida

en: Add New Quick Response
pt: Adicionar nova resposta rápida

en: Edit Quick Response
pt: Editar resposta rápida

en: All Quick Responses
pt: Todas as respostas rápidas

en: View Quick Responses
pt: Ver respostas rápidas

en: Search Quick Responses
pt: Pesquisar respostas rápidas

en: No Quick Responses found
pt: Nenhuma resposta rápida encontrada

en: No Quick Responses found in the Trash
pt: Nenhuma resposta rápida encontrada na lixeira

en: Quick Responses for WP Live Chat Support Pro
pt: Com a Versão Pro do WP Live Chat Support, você pode

en: Assign Quick Response
pt: Associar resposta rápida

en: What is this?
pt: Converse conosco

en: complete
pt: completo

en: pending
pt: pendente

en: active
pt: ativo

en: deleted
pt: excluído

en: browsing
pt: navegando

en: requesting chat
pt: solicitando chat

en: Chat Ended - User still browsing
pt: Conversa Encerrada - Usuário ainda navegando

en: User is browsing but doesn't want to chat
pt: Usuário está navegando, mas não quer conversar

en: Get Pro Add-on to accept more chats
pt: Compre a Versão Pro para aceitar mais chats

en: You have not missed any chat requests.
pt: Você não perder nenhuma requisição de chat.

en: Start Live Chat
pt: Iniciar Chat

en: Connecting you to a sales person. Please be patient.
pt: Conectando a um atendente. Por favor, seja paciente.

en: We'd love to hear your comments and/or suggestions
pt: Gostaríamos muito de ouvir seus comentários e/ou sugestões

en: Your Name
pt: Seu Nome

en: Your Email
pt: Seu Email

en: Your Website
pt: Seu Website

en: Send Feedback
pt: Enviar Feedback

en: Agents
pt: Atendentes

en: Welcome to
pt: Bem-vindo ao

en: How did you find us?
pt: Como nos encontrou?

en: WordPress.org plugin repository
pt: Repositório do plugin no WordPress.org

en: Search Term
pt: Termo de Pesquisa

en: Google or other search Engine
pt: Google ou outro motor de busca

en: Friend recommendation
pt: Recomendação de um amigo

en: Other
pt: Outro

en: Please Explain
pt: Por favor, explique

en: Submit
pt: Submeter

en: Skip
pt: Pular

en: Please click \'Start Chat\' to initiate a chat with an agent
pt: Por favor click em \'Iniciar Chat\' para iniciar uma conversa com um atendente

en: You are using an outdated version of <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>. Please
pt: Você está usando uma versão desatualizada do <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>. Por favor

en: You're live chat box on your website has been temporarily disabled until the Pro plugin has been updated. This is to ensure a smooth and hassle-free user experience for both yourself and your visitors.
pt: O Chat Box foi temporariamente desativado até que o plug-in Pro seja atualizado. Isso é necessário para garantir uma experiência de usuário agradável e sem complicações, tanto para você quanto para seus visitantes.

en: You can update your plugin <a href='./update-core.php'>here</a>, <a href='./plugins.php'>here</a> or <a href='http://wp-livechat.com/get-updated-version/' target='_BLANK'>here</a>.
pt: Você pode atualizar o seu plugin <a href='./update-core.php'>aqui</a>, <a href='./plugins.php'>aqui</a> ou <a href='http://wp-livechat.com/get-updated-version/' target='_BLANK'>aqui</a>.

en: You are using an outdated version of <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>.
pt: Você está usando uma versão desatualizada do <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>. Por favor

en: Please update to the latest version of WP Live Chat Support Pro
pt: Você está usando uma versão desatualizada do <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>. Por favor

en: see who's online and initiate chats
pt: ver quem está online e iniciar chats

en: with your online visitors with the click of a button.
pt: com seus visitantes on-line com o clique de um botão.

en: Previous
pt: Anterior

en: Active
pt: Ativo

en: Chat with
pt: Converse conosco

en: Add Quick Responses to your Live Chat
pt: Adiciona respostas rápidas ao seu Chat ao vivo

en: Pro version only
pt: Apenas na versão pro

en: type here...
pt: Escreva aqui...

en: WP Live Chat History
pt: Histórico do WP Live Chat

en: WP Live Chat Missed Chats
pt: Histórico do WP Live Chat

en: Please update to the latest version of WP Live Chat Support Pro to start recording any offline messages.
pt: Você está usando uma versão desatualizada do <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>. Por favor

en: This option is only available in the
pt: disponível na

en: Pro Add-on
pt: Versão Pro

en: WP Live Chat Offline Messages
pt: Mensagens Offline

en: Thank You for your feedback!
pt: Obrigado pelo seu feedback!

en: Thank you for your feedback. We will be in touch soon
pt: Obrigado pelo seu feedback. Nós entraremos em contato em breve

en: There was a problem sending your feedback. Please log your feedback on
pt: Houve um problema ao enviar o seu feedback. Por favor, Log seu feedback sobre

en: WPLC: set_time_limit() is not enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat Support as a result of this. Please get in contact your host to get this function enabled.
pt: WPLC: set_time_limit() não está habilitado no servidor. Você pode ter problemas usando WP Live Chat Support por isso.
    Por favor entre em contato com seu provedor para ter essa função habilitada.

en: WPLC: Safe mode is enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat Support as a result of this. Please contact your host to get safe mode disabled.
pt: WPLC: Mode seguro está habilitado em seu servidor. Você pode ter problemas usando WP Live Chat Support por isso.
    Por favor entre em contato com seu provedor para ter essa função desabilitada.

en: With the Pro add-on of WP Live Chat Support, you can
pt: Com a Versão Pro do WP Live Chat Support, você pode
