wplivechat - en to id translation catalogue (278 entries)

en: Admin has closed and ended the chat
id: Admin telah menutup dan mengakhiri percakapan

en: There is No Answer. Please Try Again Later
id: Tidak ada jawaban. Silakan untuk mencoba lagi.

en: Visitors on site
id: Pengunjung situs

en: Initiate Chat
id: Memulai percakapan

en: You must be a chat agent to initiate chats
id: Untuk memulai percakapan, anda harus terdaftar sebagai 'chat agent'

en: IP Address not recorded
id: IP Address tidak tercatat

en: Whois for
id: 'Whois' untuk

en: Site Info
id: Informasi Situs

en: Chat initiated on:
id: Percakapan dimulai pada :

en: Advanced Info
id: Info lebih lanjut

en: IP Address:
id: Alamat IP:

en: No visitors on-line at the moment
id: Tidak ada pengunjung on-line pada saat ini

en: No chat sessions available at the moment
id: Tidak ada sesi percakapan pada saat ini

en: Active Chats
id: Percapakan aktif

en: Accept Chat
id: Terima Percakapan

en: Incoming Chat
id: Percakapan masuk

en: You have an incoming chat.
id: Anda memiliki percakapan masuk.

en: You must be a chat agent to answer chats
id: Untuk dapat menjawab percakapan anda harus terdaftar sebagai 'chat agent'

en: Open Chat Window
id: Buka window percakapan

en: Chat Active
id: Percapakan aktif

en: This chat is active
id: Percakapan ini sedang aktif

en: Chat has been answered by another agent
id: Percakapan ini sudah di jawab oleh agent lain

en: Chat answered by another agent
id: Percakapan sudah di jawab oleh agent lain

en: WP Live Chat Support - Offline Message from
id: WP Live Chat Support - Pesan Offline dari

en: Name
id: Nama

en: Email
id: Email/Surel

en: Message
id: Pesan

en: Via WP Live Chat Support
id: Melalui Dukungan WP Live Chat

en: Alert: Someone wants to chat with you on
id: Perhatian : Seseorang ingin melakukan percakapan dengan anda pada

en: Someone wants to chat with you on your website
id: Seseorang ingin melakukan percakapan dengan anda pada website anda

en: Log in
id: Log in / Masuk

en: Chat Agent
id: Chat Agent/Agen Percakapan

en: Make this user a chat agent
id: Jadikan user ini sebagai chat agent

en: Your user role does not allow you to make yourself a chat agent.
id: Peraturan tidak mengijinkan anda menjadi chat agent.

en: Please contact the administrator of this website to change this.
id: Selahkan menghubungi administrator website ini untuk melakukan perubahan.

en: Date
id: Tanggal

en: You have not received any offline messages.
id: Anda tidak menerima pesan offline

en: WP Live Chat Support Settings
id: Pengaturan Dukungan WP Live Chat

en: General Settings
id: Pengaturan Umum

en: Chat Box
id: Kotak Percakapan

en: Offline Messages
id: Pesan offline

en: Chat Agents
id: Chat Agents/Agen Percakapan

en: Animations
id: Animasi

en: Main Settings
id: Pengaturan Utama

en: Chat enabled
id: percakapan diaktifkan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Choose when I want to be online
id: Pilih waktu untuk online

en: Checking this will allow you to change your status to "Online" or "Offline" on the "Live Chat" page.
id: Memilih ini memungkinkan anda untuk merubah status menjadi "Online" or "Offline" pada halaman "Live Chat" .

en: Hide Chat
id: Sembunyikan percakapan

en: Hides chat for 24hrs when user clicks X
id: Sembunyikan percakapan selama 24 Jam ketika pengguna meng-klik X

en: Require Name And Email
id: Membutuhkan Nama Dan Alamat Email/Surel

en: Users will have to enter their Name and Email Address when starting a chat
id: Pengguna harus memasukan Nama dan Alamat Email ketika akan memulai percakapan

en: Input Field Replacement Text
id: Input penggantian Nama Field

en: This is the text that will show in place of the Name And Email fields
id: Ini adalah teks yang akan ditampilkan di kotak Nama Dan Alamat Email

en: Use Logged In User Details
id: Gunakan Log dalan Detail Pengguna

en: A user's Name and Email Address will be used by default if they are logged in.
id: Nama pengguna dan Alamat Email akan digunakan secara default ketika mereka login .

en: Enable On Mobile Devices
id: Aktifkan pada Perangkat Bergerak (Smartphone & Tablet)

en: Disabling this will mean that the Chat Box will not be displayed on mobile devices. (Smartphones and Tablets)
id: Menonaktifkan pilihan ini berarti chatbox/kotak percakapan tidak akan ditampilkan pada perangkat bergerak. (smartphone/Tablet)

en: Record a visitor's IP Address
id: Rekap Alamat IP Pengunjung

en: Disable this to enable anonymity for your visitors
id: Nonaktifkan pilihan ini untuk mengaktifkan anominitas penjunjung anda

en: Include chat window on the following pages:
id: Sertakan kotak percakapan pada pages/halaman berikut :

en: Show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
id: Tampilkan kotak percakapan pada halaman berikut . Biarkan kosong untuk menunjukkan pada semua .(Gunakan koma sebagai pemisah ID Halaman)

en: Do not include and exclude pages at the same time. Please only use one or the other
id: Jangan memilih dua option untuk satu halaman pada waktu yang sama. Harap hanya menggunakan salah satu pilihan

en: Exclude chat window on the following pages:
id: Jangan tampilkan kotak percakapan pada halaman berikut :

en: Do not show the chat window on the following pages. Leave blank to show on all. (Use comma-separated Page ID's)
id: Jangan tampilkan kotak percakapan pada halaman berikut. Kosongkan untuk ditampilkan pada semua. (Gunakan koma sebagai pemisak ID Halaman)

en: Allow any user to make themselves a chat agent
id: Ijinkan semua user untuk menjadi chat agent (agen percakapan)

en: Checking this will allow any of your users to make themselves a chat agent when editing their profile.
id: Memilih ini akan memungkinkan setiap pengguna untuk membuat diri mereka sebagai chat agen (agen percakapan) saat mengedit profil mereka .

en: Chat Window Settings
id: Pengaturan kotak percakapan

en: Chat box alignment
id: Posisi kotak percakapan

en: Bottom left
id: Kiri Bawah

en: Bottom right
id: Kanan Bawah

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Auto Pop-up
id: Pop-up Otomatis

en: Expand the chat box automatically (prompts the user to enter their name and email address).
id: Perluas kotak percakapan secara otomatis (meminta pengguna untuk memasukan Nama dan Alamat Email/Surel)

en: Name
id: Nama

en: Picture
id: Gambar

en: Upload Image
id: Upload(Unggah) Gambar

en: Remove Image
id: Singkirkan Gambar

en: Recomended Size 40px x 40px
id: Ukuran yang disarankan 40px x 40px

en: Upload Logo
id: Upload (Unggah) Logo

en: Remove Logo
id: Singkirkan Logo

en: Recomended Size 250px x 40px
id: Ukuran yang disarankan 250px x 40px

en: Chat delay (seconds)
id: Jeda Percakapan (dalam detik)

en: how long it takes for your chat window to pop up
id: Berapa lama yang diperlukan agar kotak percakapan pop-up (keluar)

en: Chat notifications
id: Notifikasi Percakapan

en: Alert me via email as soon as someone wants to chat
id: Beritahukan melalui Email/Surel apabila seseorang ingin melakukan percakapan

en: (while online only)
id: (Saat oline saja)

en: Display name and avatar in chat
id: Tampilkan nama dan (gambar)avatar dalam percakapan

en: Display the agent and user name above each message in the chat window.
id: Menampilkan nama agen dan nama pengguna di atas setiap pesan di kotak percakapan.

en: Only show the chat window to users that are logged in
id: Kkotak percakapan hanya tampil bagi pengguna yang sudah login

en: By checking this, only users that are logged in will be able to chat with you.
id: Dengan memilih ini, hanya pengguna yang login akan dapat chatting dengan anda .

en: Do not allow users to send offline messages
id: Tidak mengizinkan pengguna untuk mengirim pesan secara offline

en: The chat window will be hidden when it is offline. Users will not be able to send offline messages to you
id: Kotak percakapan akan disembunyikan ketika sedang offline . Pengguna tidak akan dapat mengirim pesan offline untuk Anda

en: Email Address
id: Alamat email (Surel)

en: Email address where offline messages are delivered to
id: Alamat email (Surel) untuk mengirimkan pesan secara offline

en: Use comma separated email addresses to send to more than one email address
id: Gunakan koma diantara alamat email untuk mengirimkan lebih dari satu alamat email

en: Sending Method
id: metode pengiriman

en: Username
id: Username/Nama pengguna

en: Password
id: Password/Kata Kunci

en: Offline Chat Box Title
id: Judul kotak percakapan offline

en: Offline Text Fields
id: Bidang teks percakapan offline

en: Choose a theme
id: Pilih sebuah tema

en: Theme 1
id: Tema 1

en: Theme 2
id: Tema 2

en: Theme 3
id: Tema 3

en: Theme 4
id: Tema 4

en: Theme 5
id: Tema 5

en: Theme 6
id: Tema 6

en: Custom. Enter Colour Values Below
id: Custom. Silahkan masukan kode warna

en: Chat box fill color
id: Warna dasar kotak percakapan

en: Chat box font color
id: Warna teks kotak percakapan

en: First Section Text
id: Teks bagian pertama

en: Intro Text
id: Teks Perkenalan

en: Second Section Text
id: Teks Bagian kedua

en: Reactivate Chat Section Text
id: mengaktifkan teks bagian percakapan

en: User chat welcome
id: Menyambut pengguna percakapan

en: Other text
id: Teks lainnya

en: Current Users that are Chat Agents
id: Pengguna yang adalah Chat Agent/Agen Percapakan pada saat ini

en: To add or remove a user as a chat agent, go into the users profile and select the checkbox Chat Agent and click save.
id: Untuk menambah atau menghapus pengguna sebagai agen percakapan, masuk ke profil pengguna dan pilih kotak centang  Agen Percakapan dan klik simpan.

en: If there are no chat agents online, the chat will show as offline
id: Jika tidak ada agen percakapan yang online, percakapan akan menunjukkan status offline

en: You are using an outdated version of WP Live Chat Support Basic. Please update your plugin to allow for animations to function
id: Anda menggunakan versi lama dari WP Live Chat. Silakan update plugin Anda agar animasi dapat berfungsi

en: Choose an animation
id: Pilih sebuah animasi

en: Slide Up
id: Slide ke atas

en: Slide From The Side
id: Slide dari slide

en: Fade In
id: Menghilang

en: No Animation
id: Tanpa animasi

en: Save Settings
id: Simpan Pengaturan

en: Dear User
id: Kepada Pengguna

en: You are using an outdated version of WP Live Chat Support Basic. Please
id: Anda menggunakan WP Live Chat dengan versi yang sudah tertinggal. Silahkan

en: update to at least version
id: untuk mengupdate ke versi terakhir

en: to ensure all functionality is in working order
id: untuk memastikan semua fungsi sudah sesuai dengan urutannya masing-masing

en: You're live chat box on your website has been temporarily disabled until the basic plugin has been updated. This is to ensure a smooth and hassle-free user experience for both yourself and your visitors.
id: kotak percakapan di website anda untuk sementara dinonaktifkan sampai plugin diperbarui. Hal ini untuk memastikan pengalaman percakapan online yang lancar dan mudah untuk diri sendiri dan pengunjung website Anda.

en: You can update your plugin <a href='./update-core.php'>here</a> or <a href='./plugins.php'>here</a>.
id: Anda dapat menmperbaharui plugin <a href='./update-core.php'>di sini</a> atau <a href='./plugins.php'>di sini</a>

en: If you are having difficulty updating the plugin, please contact
id: Jika Anda mengalami kesulitan untuk memperbarui plugin, silahkan menghubungi

en: Dear Pro User
id: kepada pengguna Pro

en: WP Live Chat Support Pro requires WP Live Chat Support to function. You can download the latest copy from
id: WP Live Chat Support Pro membutuhkan WP Live Chat Support untuk berfungsi. Anda dapat men-download salinan terbaru dari

en: Questions?
id: Pertanyaan?

en: Chat with us
id: bercakap dengan kami

en: Start live chat
id: Memulai percakapan online

en: Start Chat
id: Memulai percakapan

en: Connecting. Please be patient...
id: menghubungkan. Harap bersabar...

en: Reactivating your previous chat...
id: mengaktifkan percakapan sebelumnya

en: Chat offline. Leave a message
id: Percakapan sedang offline. Silahkan tinggalkan pesan

en: Hello. Please input your details so that I may help you.
id: Halo. Silakan masukan data anda sehingga saya dapat membantu anda.

en: We are currently offline. Please leave a message and we'll get back to you shortly.
id: Pada saat ini system kami sedang offline. Silahkan tinggalkan pesan anda, dan kami akan segera menghubungi anda. Terimakasih.

en: Sending message...
id: Pewngirimkan pesan....

en: Thank you for your message. We will be in contact soon.
id: Terimakasih untuk pesan anda, kami akan segera menghubungi anda.

en: Press ENTER to send your message
id: Tekan ENTER untuk mengirim pesan anda

en: Welcome. How may I help you?
id: Selamat datang. Bagaimana kami dapat membantu anda ?

en: You are currently accepting chats
id: Pada saat ini anda sedang menerima percakapan

en: You are not accepting chats
id: Anda tidak sedang menerima percakapan

en: Action
id: Tindakan

en: No chats available at the moment
id: Percakapan tidak tersedia pada saat ini

en: Minize Chat Window
id: Memperkecil kotak percakapan

en: Close Chat Window
id: Tutup Kotak Percakapan

en: Send message
id: Kirim Pesan

en: Send
id: Mengirim

en: Please click 'Start Chat' to initiate a chat with an agent
id: Silakan klik 'Mulai Percakapan' untuk memulai percakapan dengan agen

en: Your settings have been saved.
id: Pengaturan anda telah disimpan

en: Chat sessions
id: Sesi percakapan

en: Please note: This window must be open in order to receive new chat notifications.
id: Catatan : Halaman ini harus tetap terbuka untuk menerima notifikasi percakapan baru.

en: Unknown
id: Tidak dikenal

en: End chat
id: Akhiri Percakapan

en: Attempting to open the chat window... Please be patient.
id: Dalam proses untuk membuka kotak percakapan ... Harap bersabar.

en: This chat has already been answered. Please close the chat window
id: Percakapan ini sudah pernah dijawab. Silakan tutup kotak percakapan

en: User has opened the chat window
id: Pengguna telah membuka kotak percakapan

en: User has minimized the chat window
id: Pengguna telah meminimalkan kotak percakapan

en: User has maximized the chat window
id: Pengguna telah memaksimalkan kotak percakapan

en: User has closed and ended the chat
id: Pengguna telah menutup dan mengakhiri percakapan

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.</p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Try again</a>
id: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.</p> <p><a href="?" onclick="document.location.reload(); return false;">Coba lagi</a>

en: An unknown error occurred
id: Sebuah kesalahan yang tidak diketahui

en: Live Chat
id: Live Chat/Percakapan Online

en: Settings
id: Pengaturan

en: Quick Responses
id: Respon Cepat

en: History
id: Sejarah

en: Missed Chats
id: Percakapan yang tak terjawab

en: Feedback
id: Masukan

en: Error Log
id: Log Kesalahan

en: Quick Response
id: Respon Cepat

en: New Quick Response
id: Respon Cepat Baru

en: Add New Quick Response
id: Tambah Respon Cepat Baru

en: Edit Quick Response
id: Ubah Respon Cepat

en: All Quick Responses
id: Semua Respon Cepat

en: View Quick Responses
id: Lihat Respon Cepat

en: Search Quick Responses
id: Cari Respon Cepat

en: No Quick Responses found
id: Tidak ada respon cepat yang ditemukan

en: No Quick Responses found in the Trash
id: Tidak ada respon cepat yang ditemukan di Trash/tempatsampah

en: Quick Responses for WP Live Chat Support Pro
id: Respon Cepat untuk WP Live Chat Support Pro

en: Assign Quick Response
id: Tambah Respon Cepat

en: Select
id: Pilih

en: What is this?
id: apa ini ?

en: complete
id: Selesai

en: pending
id: tunda

en: active
id: aktif

en: deleted
id: telah di hapus

en: browsing
id: menjelajah

en: requesting chat
id: Meminta percakapan

en: Chat Ended - User still browsing
id: Percakapan selesai - Pengguna mesih melakukan browsing/menjelajah website

en: User is browsing but doesn't want to chat
id: Pengguna sedang menjelajah website tetapi tidak menginginkan percakapan

en: Get Pro Add-on to accept more chats
id: Ambil Pro Add-on untuk menerima percakapan lebih banyak

en: You have not missed any chat requests.
id: Anda tidak pernah melewati permintaan percakapan online

en: WP Live Chat Support Feedback
id: Masukan untuk WP Live Chat Support

en: We'd love to hear your comments and/or suggestions
id: Kami senang mendengar komentar dan/atau masukan anda

en: Your Name
id: Nama Anda

en: Your Email
id: Alamat email Anda

en: Your Website
id: Alamat Website Anda

en: Send Feedback
id: Kirim masukan

en: Agents
id: Agen

en: available in the
id: tersedia di

en: only
id: saja

en:  once off. Updates included forever.
id:  sekali bayar. termasuk update semalanya.

en: Get offline messages with the
id: Dapatkan pesan offline dengan

en: Offline text
id: teks offline

en: Edit these text fields using the
id: Edit bidang teks dengan menggunakan

en: Choose a colour scheme. Only available in the
id: Pilih skema warna. Hanya tersedia di

en: Colour Scheme 1
id: Skema Warna 1

en: Colour Scheme 2
id: Skema Warna 2

en: Colour Scheme 3
id: Skema Warna 3

en: Colour Scheme 4
id: Skema Warna 4

en: Colour Scheme 5
id: Skema Warna 5

en: Colour Scheme 6
id: Skema Warna 6

en: First section text
id: Teks bagian pertama

en: Second section text
id: Teks bagian ke dua

en: Connecting you to a sales person. Please be patient.
id: Sedang menghubungkan Anda bagian Penjualan. Harap bersabar.

en: Reactivate chat section text
id: Mengaktifkan kembali sesi percakapan

en: Multiple Agents
id: Beberapa Agen

en: Get
id: Ambil

en: Multiple agent support
id: Dukungan beberapa agen

en: Get a variety of animations in the
id: Dapatkan beragam animasi di

en: Choose an animation (Pro Only)
id: Pilih animasi (Hanya di versi Pro)

en: Welcome to
id: Selamat datang di

en: Version 4
id: Versi 4

en: Provide Instant Live Chat Support!
id: menyediakan dukungan percakapan Online !

en: How did you find us?
id: Bagaimana anda menemukan kami ?

en: Search Term
id: Syarat Pencarian

en: Google or other search Engine
id: Google atau mesin pencari lain

en: Friend recommendation
id: Rekomendasi teman

en: Other
id: lainnya

en: Please Explain
id: Silahkan jelaskan

en: Submit
id: Kirim

en: Skip
id: Lewati

en: Please click \'Start Chat\' to initiate a chat with an agent
id: Silakan klik \ 'Mulai Percakapan \' untuk memulai percakapan dengan agen

en: Start Live Chat
id: Mulai percakapan online

en: You are using an outdated version of <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>. Please
id: Anda menggunakan versi lama dari <strong> WP Live Chat Pro </ strong>. Mohon Untuk

en: You're live chat box on your website has been temporarily disabled until the Pro plugin has been updated. This is to ensure a smooth and hassle-free user experience for both yourself and your visitors.
id: Kotak Live Chat Pro di website Anda untuk sementara dinonaktifkan sampai Plugin telah diperbarui. Hal ini untuk memastikan pengalaman pengguna yang mudah dan lancar untuk diri sendiri dan pengunjung Anda.

en: You can update your plugin <a href='./update-core.php'>here</a>, <a href='./plugins.php'>here</a> or <a href='http://wp-livechat.com/get-updated-version/' target='_BLANK'>here</a>.
id: Anda dapat memperbaharui plugin <a href='./update-core.php'>di sini</a>, <a href='./plugins.php'>di sini</a> atau <a href='http://wp-livechat.com/get-updated-version/' target='_BLANK'>di sini</a>.

en: You are using an outdated version of <strong>WP Live Chat Support Pro</strong>.
id: Anda menggunakan versi lama dari <strong> WP Live Chat Pro </ strong>.

en: Please update to the latest version of WP Live Chat Support Pro
id: Silakan update ke versi terbaru dari WP Live Chat Support Pro

en: Version 4.4.5
id: Versi 4.4.5

en: to take advantage of chat window transitions and colour schemes.
id: untuk mengambil keuntungan dari transisi kotak percakapan dan skema warna.

en: Experiencing problems with the plugin?
id: Mengalami masalah dengan plugin?

en: Review the documentation.
id: Lihat dokumentasi

en: Or ask a question on our
id: Atau ajukan pertanyaan pada

en: Support forum.
id: Support Forum/Forum Dokungan

en: With the Pro add-on of WP Live Chat Support, you can
id: Dengan Pro add-on WP Lice Chat Support, Anda dapat

en: see who's online and initiate chats
id: melihat siapa yang online dan yang memulai percakapan

en: with your online visitors with the click of a button.
id: dengan pengunjung online anda hanya dengan meng-klik tombol.

en: Buy the Pro add-on now for only $19.95 once off. Free Updates FOREVER.
id: Beli Pro add-on sekarang hanya dengan USD 19,95 sekali bayar. Gratis Update SELAMANYA.

en: Buy the Pro add-on now for only $19.95 once off. Free Updates Forever.
id: Beli Pro add-on sekarang hanya USD 19,95 sekali bayar. Gratis Update Selamanya.

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Active
id: Aktif

en: Chat with
id: Bercakap dengan

en: Add Quick Responses to your Live Chat
id: Tambahkan Respon Cepat di Percakapan Online anda

en: Pro version only
id: Hanya untuk versi Pro

en: type here...
id: ketik di sini...

en: WP Live Chat History
id: Sejarah WP Live Chat

en: This option is only available in the
id: Opsi ini hanya terdapat pada

en: Get it now for only $19.95 once off!
id: Dapatkan sekarang hanya dengan USD 19,95 sekali bayar!

en: WP Live Chat Missed Chats
id: WP Live Chat Percakapan tak terjawab

en: WP Live Chat Offline Messages
id: WP Live Chat Pesan Offline

en: Please update to the latest version of WP Live Chat Support Pro to start recording any offline messages.
id: Silakan update ke versi terbaru WP Live Chat Support Pro untuk mulai merekam pesan offline.

en: Thank You for your feedback!
id: Terimakasih atas masukan anda!

en: Thank you for your feedback. We will be in touch soon
id: Terima kasih atas masukan Anda. Kami akan segera menghubungi Anda

en: There was a problem sending your feedback. Please log your feedback on
id: Ada masalah saat mengirim masukan Anda. Harap masukan kembali masukan Anda

en: WPLC: set_time_limit() is not enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat Support as a result of this. Please get in contact your host to get this function enabled.
id: WPLC: set_time_limit () tidak diaktifkan pada server ini.  Sebagai akibatnya anda mungkin mengalami masalah saat menggunakan WP Live Chat Support. Silahkan hubungi host Anda untuk mengaktifkan fungsi ini.

en: WPLC: Safe mode is enabled on this server. You may experience issues while using WP Live Chat Support as a result of this. Please contact your host to get safe mode disabled.
id: WPLC: Safe mode/Mode aman diaktifkan di server ini. Sebagai akibatnya anda mungkin mengalami masalah saat menggunakan WP Live Chat Support. Silahkan hubungi host Anda untuk menonaktifkan safe mode/mode aman.
